
Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury
Koncerty pełne najpiękniejszych przebojów muzyki operowej i operetkowej, spektakle operetkowe i operowe, muzyka kameralna, koncerty młodych artystów oraz spotkania z gwiazdami – to tylko nieliczne atrakcje rozpoczynającego się 7 sierpnia 54. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.
Po zeszłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, Krynica powraca do swojej roli – polskiej letniej stolicy śpiewu. Festiwal przyniesie 23 imprezy i kilka koncertów towarzyszących, plenerowych, przeznaczonych dla młodej publiczności.
Tegoroczna edycja będzie szczególna nie tylko ze względu na różnorodny program, ale także dlatego, że koncerty festiwalowe złożone zostaną w hołdzie Janowi Kiepurze, którego 55. rocznicę śmierci obchodzić będziemy w sierpniu tego roku.
Tegoroczny program jest bardzo wszechstronny do czego zobowiązuje patron festiwalu, którego talent i umiejętności wokalne sprawdzały się w różnorodnym stylistyczne repertuarze.
„Budując program tego festiwalu zależało mi przede wszystkim na pokazaniu różnorodności w śpiewie i prezentacje najciekawszych pozycji repertuarowych różnych instytucji. Krynica musi być miejscem wyjątkowym, tu musi być cała Polska” – mówi Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury.
Przez osiem dni festiwalu, który organizowany jest przez Gminę Krynica-Zdrój i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, na estradach Pijalni Głównej i Starego Domu Zdrojowego wystąpi plejada polskich i zagranicznych gwiazd.
„Bardzo się starałem, by oprócz gwiazd największego formatu pokazać także młodych, utalentowanych śpiewaków, laureatów wielu konkursów, często międzynarodowych. Uważam, że festiwal jest odpowiednim miejscem na takie prezentacje, na pokazanie młodości i świeżości, na przedstawienie publiczności przyszłych gwiazd. Festiwal ma warunki do tego, by kształtować i kreować przyszłe kariery” – podkreśla Tadeusz Pszonka.
Wśród nich znajdą się m.in. Małgorzata Walewska i Andrzej Dobber, artyści dobrze znani publiczności największych scen świata, w tym m.in. słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Grażyna Brodzińska, niekwestionowana królowa operetek; tenor Michael Kleitman, nazywany złotym głosem Europy, obdarzony piękną barwą zbliżoną do brzmienia głosu patrona festiwalu; czy fantastyczny węgierski wirtuoz Roby Lakatos, który został okrzyknięty przez zagraniczne media „diabelskim skrzypkiem”, „czarodziejskim showmenem” lub wręcz „Milesem Davisem cygańskiej muzyki”.
Do Krynicy na festiwal
Przyjadą zespoły z całej Polski. Wystąpią m.in.: soliści, chór i balet Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Grzegorza Brajnera przedstawiając „Wesołą wdówkę” Franza Lehára; Opera Śląska w Bytomiu, w wykonaniu której zobaczymy przedstawienie muzyczne „CALLAS. Master class”; Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod kierunkiem Wiktora Bockmanna, która będzie towarzyszyć Michaelowi Kleitmanowi i młodej polskiej sopranistce Agnieszce Grabowskiej; artyści chóru, baletu, orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Marty Kosielskiej, którzy zaprezentują operetkę „My Fair Lady” Fredericka Loewe; soliści, balet, chór i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego, których to artystów będzie można podziwiać w słynnej operetce „Kraina uśmiechu” Franza Lehára.
Dwa razy w ramach tegorocznego festiwalu wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.
„Kilka dni temu podpisaliśmy współpracę z Filharmonią Krakowską. Bardzo nas to cieszy, bo daje nam to możliwości organizacji wspaniałych imprez. Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej właśnie zainauguruje tegoroczny festiwal. Będzie to bardzo mocne otwarcie tegorocznej edycji i jestem pewna, że przyniesie wiele wzruszeń krynickiej publiczności” – mówi Julia Dubec-Dudycz, dyrektor CK w Krynicy-Zdroju i dyrektor Festiwalu im. Jana Kiepury.
Na koncercie inaugurującym
Pod batutą Zbigniewa Gracy zabrzmią szlagiery muzyki operowej. Wykonane zostaną najpiękniejsze uwertury, chóry, arie i duety z dzieł Pucciniego, Verdiego, Bizeta, Offenbacha czy Moniuszki. A powszechnie znany kunszt wykonawczy solistów Małgorzaty Walewskiej, Andrzeja Dobbera, Ewy Tracz i Tadeusza Szlenkiera, doda tym znanym utworom piękna i emocji.
Drugi raz Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wystąpi pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego na koncercie „Magiczny świat operetki”. Podziwiani soliści – Ewelina Szybilska, Dorota Wójcik, Łukasz Gaj, Łukasz Załęski, Jacek Jaskuła – zaprezentują galę operetkową, na którą złożą się arie lubiane i wykonywane przez patrona festiwalu. Ten koncert opatrzony podtytułem „Arie dla Kiepury” jest hołdem dla tego wielkiego śpiewaka.
Wieczór dopełni Trio Animato, zespół brawurowo grający na harmonijkach ustnych, który z tych trzech zaledwie instrumentów potrafi wydobyć symfoniczne brzmienie.
Oprócz wieczornych koncertów i spektakli
W Pijalni Głównej, w Starym Domu Zdrojowym odbywać się będą koncerty popołudniowe poświęcone przede wszystkim młodym artystom. W ramach tego cyklu oprócz tradycyjnych koncertów zobaczymy też wykonania oper m.in. „Zamek na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego w interpretacji studentów AM we Wrocławiu czy „La serva padrona” Giovanniego Pergolesiego w wykonaniu młodych artystów Krakowskiej Opery Kameralnej.
W tej linii koncertów wystąpią ponadto m.in.: japoński nietypowy kwartet grający przeboje muzyki klasycznej w zaskakujących aranżacjach oraz Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego, która zaprezentuje się w repertuarze słynnym z europejskich kurortów i uzdrowisk.
Tradycyjnie podczas festiwalu odbędzie się siedem „Spotkań z gwiazdą”, które poprowadzi Piotr Nędzyński, niekwestionowany mistrz wiedzy muzycznej, znany dobrze melomanom z licznych programów radiowych i telewizyjnych.