
Oświęcim – Praga na ekranie OCK
W poniedziałek 7 czerwca o godzinie 18 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu „Oświęcim Praga” zrealizowanego przez miłośników historii Oświęcimia.
Historia auta stała się kanwą filmu stworzonego przez grupę oświęcimian
W filmie pokazano miasto z lat trzydziestych – ówczesnych celebrytów oraz pracowników fabryki. Historia motoryzacji została spleciona z opowieścią o miłości.
To już trzeci film przygotowany przez miłośników historii z Oświęcimia. Tym razem zafascynowała ich historia kultowego samochodu Oświęcim-Praga. Auto było montowane w latach 30. w fabryce w Oświęcimiu. Samochód miał licznych fanów. Jeździł nim między innymi malarz Wojciech Kossak, śpiewak Jan Kiepura i rajdowy mistrz Polski Jan Ripper.
Film przedstawia historię produkcji samochodu Praga Oświęcim, montowanego w Zjednoczonej Fabryce Maszyn i Samochodów SA Oświęcim-Praga, w miejscu, gdzie mieści się dzisiaj spółka OMAG w Brzezince.
Historię samochodu, produkowanego przez polsko-czeską firmę w dwudziestoleciu międzywojennym, postanowił w wersji filmowej przedstawić Mirosław Ganobis, historyk amator z Oświęcimia.
Scenariusz napisało życie
Akcja zaczyna się w 1929 roku, gdy w Oświęcimiu na miejscu dawnej Fabryki Śrub, Nitów i Gwoździ oraz Fabryki Urządzeń Rolniczych „Potęga” powstaje spółka Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów „Oświęcim”. Jej założycielami, a potem głównymi udziałowcami byli Artur Potocki z Krzeszowic i Roger Raczyński z Rogalina pod Poznaniem.
Obaj panowie doskonale zdawali sobie sprawę, że aby spełnić pomysł produkcji samochodów potrzebna jest pomoc z zagranicy. I tak doszło do współpracy z Czesko-Morawską Fabryką „Praga”.
Zdjęcia ekipa, która liczy kilkadziesiąt osób, realizowała nie tylko w grodzie nad Sołą i okolicznych miejscowościach, ale także między innymi w Pradze, Krynicy Górskiej i na Słowacji. Na scenę balu, w której uczestniczyła największa liczba aktorów, Ganobis wybrał pałac w Polance Wielkiej.
Oprócz samochodu, którym jeździł na przykład Jan Kiepura. Zobaczymy postać, która w historii Oświęcimia zapisała się złotymi zgłoskami. Mowa o Romanie Mayzlu, najdłużej urzędującym burmistrzu miasta.
Bezpłatne wejściówki na seans będą dostępne w kasie OCK od 24 maja.